چربی زیر پوست در نواحی مختلف بدن

 چربی زیر پوست در نواحی مختلف بدن

چربی عمقی گردن:

این لایه از انباشتگی چربی اضافه بین عضلات پلاتیسما و لایه سطحی فاسیای عمقی گردنی ایجاد میشود و در سطح بطن عضله دیگاستریک قرار دارد.این چربی بلافاصله زیر عضله پلاتیسما قابل ساکشن شدن است.اگر چه چربی بین عضلات دیگاستریک و زیر لایه سطحی فاسیای عمقی گردن نباید برداشته شود و اگر برداشته شوند سبب فرورفتگی دایمی در گردن میگردند.
چربی بوکال در عمق آپونوروز عضلانی زیر پوست از شاخ مندیبل به سمت گونه گسترده می شود.

چربی بازو

لیپوساکشن بدون براکیوپلاستی برای افراد جوانتری که چربی کم تا متوسط بازو و پوست سفت دارند مناسب است.البته لیپوساکشن بازو محدود به چربی پشتی آن است.این چین پوستی سبب ایجاد بازوی کیمونویی میشود با توجه به این که پوست شل بازو به راحتی جمع نمیشود لذا در بیماران میانسال با پوست شل بهتر است لیپوساکشن بازو به همراه براکیوپلاستی انجام شود.

افراد میانسال یا مسنی که از شلی پوست به دنبال کاهش وزن یا افزایش سن شکایت دارند معمولا نیاز به برش بافت های زائد دارند و پوست اضافه می باید بریده شود.البته در تکیک لیپوماتیک معمولا این نیاز از بین میرود.

چربی شکم

چربی زیر پوست جدار شکم به وسیله دو لایه فاسیای مجزا تقسیم میشود:فاسیای سطحی کمپر و فاسیای عمقی اسکارپا.این لایه ها به اسانی در قسمت تحتانی شکم مشاهده می شود.فاسیای عمقی آپونوروز عضلانی را پوشش داده و با فاسیالاتای ران امتداد می یابد.همچنین این فاسیا شریانچه ها و ونول ها را در سطح ورقه رکتوس قدامی می پوشاند.لیپوساکشن با استفاده از کانول هایی با فطر 2-3.7 میلیمتر میتواند بدون اسیب رساندن به فاسیا به طور ماهرانه ای بین لایه های فاسیا انجام شود.هر چند که باید مراقب آسیب به شبکه عروقی و لنفاوی لایه منتل( mantel) در چربی زیر پوست بود.

چربی کفل ها و پهلوها :

در این نواحی چربی زیر پوست به دو لایه کاملا مجزا تقسیم میشوند:لایه سطحی و لایه عمقی.سیستم فاسیای سطحیSFS روی چربی سطحی را میپوشاند .چربی سطحی زرد روشن و متراکم است در حالی که چربی عمقی تر معمولا تیره تر وکم تراکم تر است.جایی کهSFS به فاسیای عضلانی زیزین متصل میشود نواحی هستند که چسبندگی دارند.نواحی چسبنده بین زن و مرد متفاوت است .در مردان چسبندگی در طول کرست ایلیاک وجود خواهد داشت .این تفاوت مسئول ایجاد مشکل آندروئید یا گینوئید چاقی در نواحی اطراف لگن است.

چربی ران:

توده عضلات همستریگ شکل دهنده اصلی قسمت فوقانی پشت ران میباشد.در خارج نواحی دارای چسبندگی ناحیه ای وجود دارد که نباید با کانول لیپوساکشن دستکاری شود.چین گلوتئال ناحیه دیگر چسبده میباشد. ران از بالا به پایین باریک میشود در نتیجه هر گونه تجمع چربی بالا زانو میتواند این شکل را تغییر داده و میتواند تحت لیپوساکشن قرار گیرد.خارج زانو نباید تحت لیپوساکشن قرار گیرد .همچنین این ناحیه محل اتصال عضلات ران و ساق است.کاهش وزن سبب تقلیل حجم سلولی و میزان لیپولیز تنظیم شده با آندروژن میگردد که 20-40 درصد کمتر از زنان گروه کنترل هستند. پیشنهاد شده است که سلول چربی به طور مستقیم در تنظیم هموستاز بدن دخالت دارد .چربی انسان یک بافت اندوکرین فعال است.

دکتر حمیدرضا وفائی متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک

 

  http://instagram.com/Dr_vafaei

کانال تلگرام:telegram.me/drhamidrezavafaei

 

 


  • آدرس: تهران_ سعادت آباد_میدان کاج_ابتدای سرو شرقی_ساختمان پزشکان کاج
  •  تلفن 22094136 - 26765331
  •  ایمیل info@vafaei.ir